CANALTAY: MEME KANSERİNDE ERKEN TANI HAYAT KURTARIR

CANALTAY: MEME KANSERİNDE ERKEN TANI HAYAT KURTARIR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Eroğlu Canaltay, meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını bu nedenle sağlıklı bir yaşamı benimsemenin yanında, kendi kendine meme muayenesinin (KKMM) de ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Bakan Canaltay, Dünya Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kadın personeli ile bir araya geldi. Bakanlıkta düzenlenen etkinliğe Ulusal Birlik Partisi (UBP) İskele Milletvekili Yasemin Öztürk de katıldı.

Etkinlikte, bakanlık personeli Çilem Dağıstanlı tarafından yapılan pembe kurdeleli kurabiyeler ikram edildi. 

Bakan Canaltay burada yaptığı konuşmada, meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını, bu nedenle ailesinde kanser geçmişi olan 20 yaş üzerindeki kadınların düzenli olarak KKMM uygulamaları gerektiğini söyledi.  

“Ülkemizde vaka sayısı fazla bu nedenle gerek kendi kendimize, gerekse tıbbi kontrolleri düzenli olarak yaptıralım. Ülkemizdeki ölümler geç teşhis nedeniyle yaşanıyor. Erken teşhis için kontrollerimizi ihmal etmeyelim. Her şeyden önce sağlıklı bir toplum için dengeli beslenen, zararlı maddelerden uzak duran ve hareket eden bireylere ihtiyaç var” diyen Canaltay, sağlıklı yaşamanın kanseri önleyici en önemli faktörler arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.      

Dünya Sağlık Örgütü, meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla, 2004 yılında Ekim ayını Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlemişti.

Print
Posted: Eki 25, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: