Sivil Havacılık Dairesi

BAKAN CANALTAY: “UÇUŞLARI DURDURUN” DENDİĞİ ANDA KISITLAMAYA GİDİLECEK

BAKAN CANALTAY: “UÇUŞLARI DURDURUN” DENDİĞİ ANDA KISITLAMAYA GİDİLECEK

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, yabancı öğrencilerin ülkeye getirilmesiyle ilgili kararın 13 Şubat 2021’de Bakanlar Kurulu tarafından alındığını, bu kararın uygulamaya konulabilmesi için uçuş sayılarını kısıtlayan NOTAM’ın (Havacılara Bildirim) dün iptal edildiğini söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Canaltay, bu sabah BRT’de yayınlanan Manşet + programına telefonla bağlanarak uçuşların kısıtlanması ve yabancı uyruklu öğrencilerin adaya gelişiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yabancı öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için alınan karar sonrası sürecin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının koordinasyonu çerçevesinde ilerletileceğini belirten Canaltay, genel toplum sağlığı ve karantina ücretleri ile ilgili yetkinin Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığında olması nedeniyle “kapasitemiz doldu uçuşları durdurun” dedikleri anda, uçuşlarda yeniden kısıtlamaya gidileceğini aktardı.

“Üniversiteden mezun olacak 17 bin civarında yabancı uyruklu öğrencinin ülkeye gelebilmesi için ek uçak seferlerinin konması gerekliliği bir gerçektir. Bakanlığa gelen talepler doğrultusunda havayolu şirketleriyle  görüştük. Yapılan slot çalışmaları çerçevesinde, dün sabah toplantı yapıldı ve uçuş kısıtlamasını kaldıran karar öğlenden sonra alındı” Canaltay, dün yaşanan panik nedeniyle gecenin ilerleyen saatlerinde karantina koşulları uygulanmadan kimsenin ülkeye giriş yapamayacağı konusunda bir açıklama yayımlamak durumunda kaldıklarını ifade etti.

“Geçmiş dönemdeki bakanlar kurulunda alınmış bir kararı bakanlık olarak uygulamaya koyduk” diyen Resmiye Canaltay, slotların alınmasıyla ilgili çalışmaların başladığını, Türk Hava Yolları Adana, Ankara ve İstanbul’dan, Pegasus ve Anadolu Jet’in ise İstanbul Sabiha Gökçen’den Ercan Havalimanına uçacağını ifade etti.

Söz konusu uçuşlarla öğrenciler adaya getirilirken aynı uçakların KKTC’den yolcu alarak Türkiye’ye döneceğini, uçuşların kısıtlandığı dönemde Ercan Havalimanından sadece İstanbula uçmanın mümkün olduğunu, şimdi ise Ankara ve Adana’ya doğrudan seyahat edilebileceğini, bunun da İstanbul dışındaki merkezlere gitmek isteyen yolculara daha uygun fiyatta seyahat etme imkanı sağlayacağını kaydetti.

Bakan Canaltay, ülkeye öğrencilerin hangi tarihten itibaren gelemeye başlayacağının belli olmadığını, bunun hava yolu şirketleri ile üniversitelerin yapacağı çalışmanın belirleyeceğini sözlerine ekledi.

KKTC’ye yapılan uçuşlara konulan kısıtlamanın dünden itibaren kaldırılmasıyla birlikte ülkeye gelecek olan öğrencilere, diğer tüm yolcuların tabi olduğu kurallar uygulanacak. KKTC’ye gelip eğitimlerine devam etmek isteyen öğrenciler, ülkeye girişte 72 saat öncesinde yapılmış negatif sonuçlu, üzerinde QR kodu bulunan PCR testi belgesi ibraz edip yeniden PCR testine tabi olacak ve ardından geldikleri ülkeye bağlı olarak 10 veya 14 günlük karantina için Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen karantina merkezlerine götürülecek.

Print
Posted: Şub 23, 2021,
Comments: 0,
Tags:


Web : www.havacilik.gov.ct.tr

Telefon : +90 392 600 51 00

Fax : +90 392 231 46 20

E-Posta : info.havacilik@gov.ct.tr