Resmiye Eroğlu CANALTAY

1961 Yılında Gazimağusa’da doğdu. İlkokulu Ankara’da okudu. Namık Kemal Lisesi mezunu olup işletme alanında üniversite eğitimi gördü. DAÜ iletişim Fakültesi’nde iletişim alanında master yaptı.


Küçük yaşlardan itibaren UBP’nin içinde aktif bir şekilde bulundu. 2002-2013 yılları arasında UBP kadın kolları başkanlığı yaptı, 2013-2015 yılları arasında Gazimağusa İlçe başkanı görevini yürüttü. İki dönem ise parti meclisi üyeliğine seçildi. Uzun yıllar iş insanı olarak turizm alanında faaliyet gösterdi. Bir dönem Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği başkanlığı yaptı. 


Başta Anavatan Türkiye olmak üzere İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Azarbeycan gibi ülkelerde turizm fuarları ve çeşitli seminerlere katıldı. Gazimağusa’nın bir marka kenti olması için uğraş verdi. “Antik Mağusa Vakfı’nın” üyeliği ve kurucu Başkanlığını yaptı. Halen bu görevini  sürdürüyor.

 
 Kıbrıs Türk Halkı’nın değerlerinin anlatılması amacını güden ve haftalık olarak yayınlanan “Bizden Hikayeler” adlı televizyon programını  hazırladı ve sundu. “Mağusa Plus ve North Cyprus UK” gazetelerinde aylık köşe yazıları yayınlandı. KPKD Otello çok sesli korosunda koristlik  yaptı.  7 Ocak 2018 erken seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden  Gazimağusa milletvekili seçildi ve UBP grup başkan vekilliği görevini  yürüttü.


Cumhuriyet Meclisi Dilekçe ve Ombudsman komitesi başkanlığı ile İdari ve Sağlık komitesi üyeliği görevlerinde bulundu. Tek yıldızlı dalgıçtır.


Evli ve 2 çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.