Dt. Ünal ÜSTEL

1955 yılında Baf’ın Yeşilova Köyünde doğdu. Orta ve Lise tahsilini Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu.

 

1991 Ara Seçimlerinde ve 1993 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinden Girne Milletvekili seçildi. 2003 yılına kadar Girne Milletvekili olarak görev yaptı.

       

22 Haziran 2001 ve 2 Ekim 2003 tarihleri arasında Meclis Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2006’dan 2009 yılına kadar Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı görevini yürüttü.

 

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden yeniden Girne Milletvekili Seçildi. 6 Nisan 2011 tarihinde I.Küçük Hükümeti Değişikliğinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.

           

28 Temmuz 2013  Erken Genel Seçimlerinde, yeniden Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili seçilen Sayın Üstel 4 Eylül 2013 tarihinde KKTC Cumhuriyet Meclisi, Meclis Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. 9 Ekim 2015 tarihine kadar bu görevini yürüttü.

 

7 Ocak 2018 Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde UBP Girne Milletvekili seçilmiştir. Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amiri olarak görev aldı.

 

22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi – Halkın Partisi Koalisyon Hükümetinde Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi 19 Haziran 2020 tarihinde sona erdi. 9 Aralık 2020 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı.

 

Evli ve İki çocuk babasıdır.