POSTA DAİRESİ, 2018 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ PUL SERGİSİ'NE KATILDI

POSTA DAİRESİ, 2018 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ PUL SERGİSİ'NE KATILDI

KKTC Posta Dairesi, Kastamonu’da düzenlenen 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Pul Sergisi’ne katılarak 1975’ten günümüze çeşitli pullar, ilk gün zarfları, orijinal çizimler ve ara renk örneklerini katılımcıların beğenisine sundu. 

Kastamonu’nun Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Daimi Konseyi tarafından 2018 Türk Dünyası Başkenti olarak belirlenmesi çerçevesinde TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen sergide KKTC ile ev sahibi Türkiye’nin yanı sıra Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Özbekistan’ın posta idareleri yer aldı.  

Sergi açılışına katılarak bir konuşma yapan Posta Dairesi Müdür Söğüda Tabak, pul sergilerinin pul koleksiyonculuğu alanında ülkelerin en kıymetli faaliyetlerinden biri olduğunu belirterek bu tür sergilerin yeni koleksiyoncuların doğmasına imkan tanıdığını ifade etti. Pullar sayesinde bir ülkedeki gelişmeleri takip etmenin mümkün olduğunu belirten Tabak, “Bu bağlamda pul koleksiyonculuğu, yani filateli, tarih araştırmacılığı açısından da önemli bir uğraştır” dedi.

KKTC’yi temsilen sergiye katılan Söğüda Tabak’a Pul Şubesi Sorumlusu Serap Kozok ve grafik desinatör Görel Sönmezer eşlik etti. 

Print
Posted: Kas 29, 2018,
Categories: Haberler, Posta Dairesi,
Comments: 0,
Tags: