ARIKLI: ÖNCELİĞİMİZ KKTC’NİN TANINMASI

ARIKLI: ÖNCELİĞİMİZ KKTC’NİN TANINMASI

Cumhuriyet Meclisi’nde Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, yeni yasama yılı başlangıcı dolayısıyla Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, KKTC’nin tanınması ve varlığının korunmasının hükümetin ve partisinin öncelikli konusu olduğunu söyledi.

Dünyada yeni bir şekillenme olduğunu, bu şekillenmede Türkiye ve KKTC’nin kendi yerini alacağını söyleyen Arıklı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’taki açıklama ve konuşmalarının önemine vurgu yaptı. Arıklı, Cumhurbaşkanı Tatar’ın iki devletli çözüm siyasetine tam destek belirtti.

Arıklı, Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde KKTC’den bakanların temaslarda bulunduğunu, bunun önemli olduğunu kaydetti.

“RUSYA ‘İŞGAL BÖLGESİ’ TANIMINI KULLANMAKTAN VAZGEÇTİ”

Yeni dünya şekillenmesinde Rusya’nın önemli rolü bulunduğuna işaret eden Arıklı, Rusya’nın KKTC’den bahsederken Kıbrıs’ın kuzeyi tanımını kullandığını, “işgal bölgeleri” tanımını kullanmaktan vazgeçtiğini ayrıca konsolosluk hizmeti vermeye başladığını ifade etti.

Arıklı’nın konuşmasının ardından Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, Meclis’te görev alıp hayata gözlerin yuman eski siyasileri andı

Print
Yayınlanma tarihi: Eki 3, 2023,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler: