ARIKLI: ÜNİVERSİTELER KKTC EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR

ARIKLI: ÜNİVERSİTELER KKTC EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’ni ziyaret ederek Mütevelli Heyeti Üyesi Mert Osmanlar’dan üniversite ile ilgili bilgi aldı.

Bakan Arıklı, üniversitelerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin can damarı olduğunu, var olan ortak sıkıntılarını çözmeyi, hükümet olarak kendilerine misyon edindiklerini belirtti.

“Ulaşımın pahalı olması, toplu taşımanın çok yetersiz kalması ve yurt sıkıntısı nedeniyle aday öğrenciler ülkemizi tercih etmekte zorlanıyor” diyen Arıklı, ulaşım konusunda öğrencilere indirimli fiyat verilmesi için havayolu şirketleriyle temas halinde olduklarını, toplu taşıma ile ilgili çalışmaların da süratli bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Mert Osmanlar ise üniversitenin beşinci yılında gelişmekte olan bir üniversite olduğunu belirterek ülkenin lokomotif sektörlerinden biri olan yükseköğrenimin daha ileriye ve daha güzel yerlere taşınmasının kendileri için büyük önem arz ettiğini söyledi.

Azerbaycan’a yapılan üst düzey ziyaret sırasında üniversitelerin de orada olduğunu belirten Osmanlar, “Daha çok ülkeden öğrenci getirebilmek için çalışmalarımız sürmektedir. KKTC’de yetiştirdiğimiz her bir öğrenci ülkelerine döndüğünde bizim oradaki elçilerimiz oluyor. O nedenle yükseköğrenim Kıbrıs Türk halkı için büyük önem arz etmektedir” dedi.

Print
Yayınlanma tarihi: Eki 17, 2023,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler: