ARIKLI: BİLİŞİM ADASI OLMANIN ALT YAPISINI OLUŞTURMAK GEREKİYOR

ARIKLI: BİLİŞİM ADASI OLMANIN ALT YAPISINI OLUŞTURMAK GEREKİYOR

KKTC’nin “Siber Dayanıklılığının” artırılması amacıyla Bilişim Teknolojileri Haberleşme Kurumu  (BTHK) ile Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından organize edilen “Siber Güvenlik Farkındalık Eğitimi”nin ilki bugün düzenlendi. Açılışta konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, KKTC’nin bir bilişim adası olması için gerekli alt yapıyı oluşturmak gerektiğini, bakanlık ve BTHK’nın ürettiği projeler ile bunun yavaş yavaş gerçekleşiyor olduğunu söyledi.  

Lefkoşa Grand Pasha otelde düzenlenen eğitimin açılış konuşmaları, BTHK Başkanı Doç. Dr. Kadri Bürüncük, Türkiye Bilişim Derneği (TDB) Genel Başkanı Rahmi Aktepe ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı tarafından yapıldı.

ARIKLI: İNTERNET HIZINI ARTIRACAK ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da konuşmasında, yapay zekanın önemine değindi ve doğru kullanılması gerektiğini söyledi.

Bu konuda Ankara'da önemli temaslarda bulunduğunu anlatan Arıklı, adanın bilişim adası olma yönünde yapılacak çalışmaların önemine değindi.

Bilişim adası olmanın alt yapısını oluşturmak gerektiğine değinen Arıklı, TBD ile yapılan işbirliği sonucunda GSM firmalarıyla internet hızını artıracak çalışmalar yapıldığını kaydetti.

BÜRÜNCÜK:  ÖNEMLİ BİR PROTOKOLE İMZA ATTIK

BTHK Başkanı Doç. Dr. Kadri Bürüncük konuşmasında, çok uzun yıllardan beri kurulan ilişkiler sonucunda önemli bir protokole imza attıklarını ve ilk etkinliklerini düzenleme imkanı bulduklarını kaydetti.

Yaşamak ve iletişim kurmak adına olmazsa olmaz bir duruma gelen iletişim araçlarının önemine dikkat çeken Bürüncük, internet alt yapısının güçlendirilerek verilerin güvenli bir şekilde tutulması ve paylaşılmasının önemine değindi.

Daha önce düzenledikleri eğitimlere de değinin Bürüncük, siber eğitimler düzenleyerek teknolojinin gelişmesinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Yıllarca bekleyen 4.5 G ihalelerinin geliştirildiğine değinin Bürüncük, mobil internet ve fiber altyapının da geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Veri paylaşımını hızlandırmak gerektiğine de dikkat çeken Bürüncük, eğitimin tüm katılımcılara faydalı geçmesini diledi.

AKTEPE: İNTERNET KULLANIM RAKAMLARI HALKIN ALIM GÜCÜNE GÖRE BELİRLENMELİ

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe de konuşmasında, Türkiye’de 52 yıl boyunca mutlu süreç yaşadıklarına dikkat çekerek, bunun işbirliği ve ortak akıl olma becerilerine bağladıkların söyledi.

Bilişim teknolojilerinin bilgi toplumu yaratacağını ve hukuk çalışma gurubu oluşturarak büyük bir vizyon sahibi olunacağını dile getiren Aktepe, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Temel amacın internetin yaygınlaştırarak ucuzlatılması olduğuna dikkat çeken Aktepe, vatandaşın alım gücüne bağlı olarak rakamların belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim konusunda internetin tüm mecralara ulaştırılması gerektiğine dikkat çeken Aktepe, e-devlet uygulamasına da ayrı önem verdiklerini kaydetti.

Açılış konuşmaların ardından plaket takdimi yapıldı ve eğitme geçildi.

Print
Yayınlanma tarihi: Eki 2, 2023,
Yorumlar: 0,
Etiketler: