ARIKLI, GAZİMAĞUSA LİMANI’NIN TDT KARDEŞ LİMANLAR’A KATILIMI İÇİN BAŞVURUDA BULUNDU

ARIKLI, GAZİMAĞUSA LİMANI’NIN TDT KARDEŞ LİMANLAR’A KATILIMI İÇİN BAŞVURUDA BULUNDU

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Gazimağusa Limanı’nın, Türk Devletleri Teşkilatı Kardeş Limanlar Programına dahil edilmesi için İstanbul’daki TDT Sekreteryasına başvuruda bulundu.

Bakan Arıklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cyumhuriyeti’nin Kardeş Limanlar Mutabakat Zaptına dahil olma talebini bugün görüştüğü TDT Genel Sekreteri  Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev’e iletti.

Kardeş Limanlar projesi, 11 Kasın 2022 tarihinde düzenlenen 9’uncu Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Zirve Toplantısında Ulaştırma Bakanları tarafından imzalanan TDT Bağlantısallık Programının bir parçası olarak oluşturulmuştu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, Gazimağusa Limanı’nın TDT’nin Kardeş Limanlar projesine dahil edilmesinin, KKTC’ye uygulanan haksız kısıtlamalara çok önemli bir darbe olacağını belirtti. Arıklı, Kıbrıs Türkü’nün 2004’te Annan Planı’na evet demesiyle dünya ile bütünleşme ve uluslararası toplumun bir parçası olma isteğini ortaya koyduğunu, dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ise referandumda “evet” demesi nedneiyle Kıbrıs Türkü’nün ödüllendirilmesi gerektiğini ve 1983’ten bu yana uygulanan haksız kısıtlamaların kaldırılması çağrısı yaptığını ifade etti.

 “Türk Devletleri Teşkilatı, Kıbrıs Türkünün bu isteğini dikkate almalı ve bu haklı talebe olumlu yanıt vermeli. Kardeşlerimizden beklediğimiz, diğer gözlemci üyelere gösterdiği yaklaşımı bizlere de göstrmeleridir” diyen Arıklı, Gazimağusa Limanı’ndan seyahat edilmesi veya ticaret yapılması önünde herhangi uluslararası bir kural veya bağlayıcı bir karar olmadığını, bunun bir çok kez uluslararası kurulular ve Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu trafından da teyit edildiğini belirtti.

Bakan Arıklı, Gazimağusa Limanı’ndan Türkiye dışında başka bir ülkeye doğrudan sefer düzenlenmesinin geçmişte Kıbrıslı Rum Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından şikayet edildiğini, Avrupa Komisyonu’nun da yanıt olarak “Gazimağusa Limanı ile ilgili herhangi bir kısıtlayıcı madde bulunmaması nedeniyle konuyu ilgili ülke üle görüşmeniz gerekir” dediğini aktardı.

Bakan Arıklı, Türk Devletleri Teşkilatı’ın Gazimağusa Limanı’nın Kardeş Limanlar Projesine dahil etmesi halinde KKTC’nin ürünleri için yeni ve çok önemli bir pazarın açılacağını sözlerine ekledi.

TDT Bağlantısallık Programına, teşkilatın diğer gözlemci üyesi Macaristan da imza koyarken, yapılan başvurunun  kabul edilmesi halinde Gazimağusa Limanı’nı, Samsun, Mersin, Bakü, Aktau (Kazakistan), Kuryk (Kazakistan) ve Özbekistan’ın üç kuru yük limanı ile birlikte TDT Kardeş Limanlar projesinin bir parçası haline gelecek.     

Print
Yayınlanma tarihi: Tem 10, 2023,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567