ARIKLI, KKTC MALATYALILAR KÜLTÜR DERNEĞİ’Nİ KABUL ETTİ

ARIKLI, KKTC MALATYALILAR KÜLTÜR DERNEĞİ’Nİ KABUL ETTİ

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Okan Erdemzsiz başkanlığında KKTC Malatyalılar Kültür Derneği’ni kabul ederek bir süre görüştü.

Bakan Arıklı, kabulde yaptığı konuşmada, 1975’ten sonra adaya gelen pek çok Malatyalının olduğunu, kendisinin de İncesu, Malatya’da büyüdüğünü ve Malatya ve Malatyalıların kalbinde ayrı bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden KKTC’ye gelip burada hayat kuran insanların oluşturduğu derneklerin, kendi kültürlerini KKTC’de yaşayıp bir sonraki nesle aktardığını böylece kültürel entegrasyona katkı sağlayarak Kıbrıs Türk kültürünü zenginleştirdiklerini belirtti.

“Bunun zıttı asimilasyondur. Yani kültürünüzü unutursunuz, nereden geldiğinizi unutursunuz, hatta doğduğunuz yeri inkar edersiniz ve yeni bir kültüre adapte olmaya çalışırsınız. Bunun adı da asimilasyondur. Bu bize yakışmayan bir şeydir” diyen Arıklı,  bir çok hemşehri derneğinin buna önem vermediğini, sadece seçim dönemlerinde ses çıkardıklarını ancak KKTC Malatyalılar Kültür Derneği’nden ve çalışmalarından örnek almaları gerektiğini ifade etti.

Arıklı, Yeniden Doğuş Partisi’nde de bir çok Malatyalının önemli görevler üstlendiğini kaydederek “KKTC Malatyalılar Kültür Derneği’ne destek vermemiz boynumuzun borcudur. Bundan sonraki çalışmalarınızda ve faaliyetlerinizde başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

KKTC Malatyalılar Kültür Derneği Başkanı Okan Erdemsiz ise Bakan Arıklı’ya, hem derneğin genel kuruluna katılması hem de derneğe verdiği destek nedeniyle teşekkür etti.

Print
Yayınlanma tarihi: Haz 7, 2023,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler: