ARIKLI: KKTC'Yİ BİLİŞİM ADASI HALİNE GETİRMEYE KARARLIYIZ

ARIKLI: KKTC'Yİ BİLİŞİM ADASI HALİNE GETİRMEYE KARARLIYIZ

KKTC Kişisel Verileri Koruma Kurulu, ICT MEDIA Dergisi ve ictkktc.com internet portalının birlikte düzenlediği “Dijital Çağda Kişisel Veri Güvenliği Konferansı" BTHK Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Etkinliğin açılışına KKTC BTHK Başkanı Doç. Dr. Kadri Bürüncük, KKTC KVKK Kurul Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kaan Kutlay, KVKK Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, dijitalleşen çağda kişisel verilerin korunmasının büyük önem taşıdığını belirterek, 2007'de bu yönde yasanın geçirildiğini hatırlattı. Arıklı, “İnternet dünyayı global bir köy haline getirmişken bütün verilerimiz açıkken, bizim bu konuda ciddi bir yol kat etmememiz üzücü. Bunun için acil tedbirler almak gerekiyor" dedi.

Yüklenen her verinin tüm dünyada takip edildiğiniz anlamı taşıdığını belirten Arıklı, kötü emeller karşısında korunmanın da önemine işaret etti ve bu konuda gereken adımların atılması gerektiğini vurguladı. Bakan Arıklı, KKTC'yi bilişim adası haline getirme ve bu yönde internet altyapısını geliştirmede kararlı olduklarını vurguladı ve 5G ile fiber optik ağ konusunda yapılan çalışmaları anlattı.

 

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Şub 2, 2024,
Yorumlar: 0,
Etiketler: