ERCAN'A İLK KEZ GENİŞ GÖVDELİ UÇAK İNİŞ YAPTI

ERCAN'A İLK KEZ GENİŞ GÖVDELİ UÇAK İNİŞ YAPTI

Türk Hava Yolları’na ait Airbus A350-900 tipi geniş gövdeli uçak ilk kez Ercan Havalimanı pistine iniş yaparak tarifeli seferlere başladı.

Uçağın gelişi nedeniyle havalimanında düzenlenen törende konuşma yapan Bayındırlık ve Ulaştırma Erhan Arıklı, Ercan Havalimanı yeni binası ve pistinin açılmasının bir misyon ve KKTC’nin bir vizyonu olduğunu vurguladı.

Yeni havalimanının KKTC’nin prestij projesi olduğunu ve bunun hayata geçirildiğini dile getiren Arıklı, “Ama toplumda KKTC olgusuna karşı çıkan, KKTC’yi hazmedemeyen, KKTC’nin başarı hikayesi yazmasını arzu etmeyen kişiler, kurumlar ve çevreler, Ercan Havalimanı’nın itibarsızlaştırılması için açıldığı günden itibaren havalimanı için olmadık laflar söylediler, iddialarda bulundular” şeklinde konuştu.

Yeni açılan her havalimanında mutlaka birtakım eksiklikler olduğunu ifade eden Arıklı, buna rağmen en küçük bir eksikliğin ve aksiliğin abartılarak, sosyal medyadan, basın-yayın organlarından manşete taşındığını söyledi.

Meclis’te dün bir milletvekilinin alay edercesine, “Hani geniş gövdeli uçaklar inecekti?” diye sorduğunu anlatan Arıklı, kendisinin de buna, “gelin geniş gövdeli uçağı birlikte karşılayalım” diyerek, yanıt verdiğini kaydetti.

“Geniş gövdeli uçağın inmesi bizim için bir hayaldi” diyen Arıklı, uçak sayısının, uçak şirketlerinin artmasının önemli olduğunu ifade ederek, bilet fiyatlarının yüksekliğinden herkesin şikayet ettiğini belirtti. Bakan Arıklı, bunu önlemenin yolunun uçak sayısının ve uçak şirketlerinin artmasıyla birlikte rekabet ortamının oluşması olduğuna dikkat çekti.

Bir firmanın daha KKTC’ye tarifeli seferlere başladığını ifade eden Arıklı, bu rekabet ortamında bilet fiyatlarının biraz daha aşağı düşeceğini umduğunu dile getirdi. Arıklı, son olarak THY’nin yöneticilerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

Törene Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Ahmet Savaşan, bazı birlik temsilcileri, bürokratlar ve diğer yetkililer katıldı.

Kabin ekibine buket takdim edilen törende, konuşmalar yapıldı. Ardından pasta kesimi gerçekleştirildi.

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Kas 2, 2023,
Yorumlar: 0,
Etiketler: