HER EVE FİBER-OPTİK ALTYAPI PROJESİ HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

HER EVE FİBER-OPTİK ALTYAPI PROJESİ HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk kez düzenlenen Haberleşme Teknolojileri Zirvesi’nde konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Her eve fiber altyapı projesiyle ilgili çalışmaların süratle devam ettiğini, yap-işlet-devret modeliyle haziran ayında bu projenin “startının” verileceğini ifade etti. Arıklı, fiber projesiyle ilgili gelecek hafta Bakanlar Kurulu’na bir sunum yapılacağını da belirtti.

Cumhurbaşkanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri Haberleşme Kurulu (BTHK)  himayelerinde, Kıbrıs Girişimcilik ve Teknoloji Yatırım Derneği (GİTYAD) ile Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) organizatörlüğünde düzenlenen zirvede, KKTC’deki teknoloji firmalarının haberleşme teknolojileri ve yerel ekonomiye katkıları, fiber altyapının önemi ve KKTC üniversitelerinin bilişim sektörüyle iş birliği fırsatları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Ersin tatar’ın da katıldığı zirvenin açılışında konşan Arıklı, bir yıl önce çalışma arkadaşlarına KKTC’nin bir bilişim adası olması için çalışmaları yönünde talimat verdiğini belirtti.

“6G’Yİ ISKALAMAMIZ GEREKİYOR”

Türkiye’den önce 3G’ye geçen KKTC'nin 4G’ye geçmekte geciktiğini belirten Arıklı, 5G için de çalışmalar yapıldığını aktardı. Öte yandan dünyanın 6G çalışmalarına geçtiğini söyleyen Arıklı, “6G’yi ıskalamamamız gerekiyor” diyerek, 6G için de çalışmaların başlaması gerektiğini kaydetti.

“Bilişim adası Kıbrıs mottomuza herkes inanmak zorunda” diyen Arıklı, bütün paydaşlara “Bu konuda herkes elini taşın altına koysun” çağrısında bulundu ve devlet olarak üstlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Haberleşmenin önemine vurgu yapan ve bu alandaki gelişmelerin dünyayı adeta bir köy haline getirdiğini kaydeden Arıklı, haberleşmede geride kalanın ekonomik ve siyasi açıdan da geride kalacağını söyledi. Arıklı, zirveye katkı koyan herkese teşekkür ederken, zirvenin sonuçlarını inceleyeceğini belirtti.

Print
Yayınlanma tarihi: Oca 18, 2024,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567