"4/5G'DEN HAZİNEYE 1 MİLYAR 250 MİLYON TL"

"4/5G'DEN HAZİNEYE 1 MİLYAR 250 MİLYON TL"

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, bugün itibarıyla KKTC halkının 4,5G üzerinden konuşmaya başlayacağını belirterek, "Halkın bilişimde çağı yakalaması amacıyla yapılan 4G ve 5G frekans ihalesinde hazineye bir milyar 250 milyon lira girecek." dedi.

Arıklı, KKTC'de mobil iletişimde 2008'den bu yana 3G frekansının kullanıldığını ifade ederek, "Bazı bürokratik sıkıntılar dolayısıyla 4G'ye geçişi gerçekleştiremedik." diye konuştu. KKTC ekonomisinin turizm ve yükseköğretim ağırlıklı olduğunu, gençlerin, çoğunlukla evden çalışanların, turistlerin ve iş insanlarının hızlı internet talepleri bulunduğunu dile getiren Arıklı, bu talebe karşılık vermek ve bilişim teknolojilerinde çağı yakalamak amacıyla, geçen yıl 4G ve 5G İhalesi yapıldığını anlattı.

“İHALEYİ GERÇEKLEŞTİRMEK BİZE NASİP OLDU”

Yıllardır üzerinde çalışılan ama bir türlü başarılamayan söz konusu ihaleyi gerçekleştirmenin kendilerine nasip olduğunu belirten Arıklı, söz konusu frekans ihalelerinin ilkini Turkcell'in, ikincisini de Telsim'in kazandığını kaydetti. İletişim teknolojisinde çağı yakaladıklarına dikkati çeken Arıklı, bugün itibarıyla KKTC'lilerin 4G ve 4,5G üzerinden konuşma imkanı ve internet hizmetine kavuşacaklarını ifade etti. Arıklı, şu değerlendirmede bulundu:

5 YIL İÇİNDE 5G

"İhale kapsamında ödemeler başladı. Günün sonunda bir milyar 250 milyon lira KKTC devlet hazinesine girecek. Vatandaşlarımızın bilişim teknolojilerinde çağı atlaması için gerekli altyapı çalışmalarını tamamlayan Turkcell bugün itibarıyla 4G ve 4,5G'yi kullanmaya başlayacak. Şartnameye göre kasım ayında aynı hizmeti vermesi beklenen Telsim yetkilileri de altyapı çalışmalarını tamamladıklarını, yakın zamanda 4G, 4,5G hizmeti vermeye başlamak istediklerini bize ilettiler. Biz de bu talebi, Bakanlar Kurulunda ele alabileceğimizi söyledik." "İhale kapsamında 5 yıl içinde 5G'ye geçişin gerçekleşmesi gerekiyor." diyen Arıklı, teknolojide çağın gerisinde kalmamak için gerekli çalışmaları yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Eyl 7, 2023,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

Web : http://www.bthk.org

 

Telefon : +90 392 600 90 00

Fax : +90 392 227 96 35

E-Posta :  info@bthk.org