ARIKLI: TÜRK DÜNYASINDA İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRELİM, İŞBİRLİĞİNİ ARTIRALIM

ARIKLI: TÜRK DÜNYASINDA İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRELİM, İŞBİRLİĞİNİ ARTIRALIM

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) Ulaştırmadan Sorumlu Bakanlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ilişkilerin güçlendirilmesi ve her alanda işbirliği çağrısı yaptı.

Azerbaycan'ın Zengilan kentinde gerçekleştirilen TDT’nin Ulaştırma Bakanları 7'nci Toplantısı’na, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı Rashad Nabiyev, Özbekistan Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Ilhom Makhkamov ve Kazakistan Cumhuriyeti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Maksat Kalıakparov katıldı.

KKTC, TÜRK DÜNYASI’NIN AYRILMAZ PARÇASIDIR

Bakan Arıklı, Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanı Rashad Nabiyev, TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev ve mevkidaşlarına hitap ederek başladığı konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Dünyası’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu, dolayısıyla TDT’nin faaliyet gösterdiği her alanda yer almak ve ilişkileri geliştirmek istediğini ifade etti.

Ülke ekonomisi ile ilgili bilgi veren Arıklı, Ercan Havalimanı ile uluslararası alanda tanınan Gazimağusa Limanı ile Gemikonağı Limanı’nın yaratacağı fırsatlara işaret ederken, “Hedefimiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kalkınmasıdır. Ülkedeki refah seviyesinin yükseltilmesi için turizm ve yükseköğrenimin yanına, bilişim ve ticareti de yerleştirmektir. Bu doğrultuda önemli projelere imza attık. Önümüzdeki yıllarda da bu konudaki diğer projelerimizi hayata geçireceğiz. Nihai hedefimiz ülkemizi sivil havacılıkta bir merkez, deniz taşımacılığında da güvenilir transit ülke haline getirmektir” dedi.

BİLİŞİM VE HABERLEŞMEDE İŞBİRLİĞİNE HAZIR HALE GELECEĞİZ

Arıklı, bilişim ve haberleşmede çağı yakalamış bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, yakın gelecekte dünya sahnesinde yerini alacağını ve bu alanda işbirliğini öngören her türlü platforma dahil olmaya hazır hale geleceğinin altını çizdi.    

Konuşmasında ayrıca Gazimağusa Limanı’nın TDT’nin “Kardeş Limanlar” Programına dahil edilmesi için geçtiğimiz Temmuz ayında Sekretaryaya yapılan başvuruyu hatırlatan Arıklı, “Kıbrıs Türk Halkı’nın beklentisi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kardeş Limanlar Mutabakat Zaptına dahil olma talebini olumlu karşılanmasıdır” ifadelerini kullandı. 

Arıklı sözlerine son verirken, Azerbaycan’a ev sahipliği için teşekkür ederek, KKTC’nin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini belirterek Azerbaycan’ın kazandığı “Büyük Zaferi” tebrik etti.

 

Print
Etiketler:

Web : http://www.bthk.org

 

Telefon : +90 392 600 90 00

Fax : +90 392 227 96 35

E-Posta :  info@bthk.org