ARIKLI: NİHAİ HEDEF ERCAN’I ULUSLARARASI UÇUŞLARA AÇMAKTIR

ARIKLI: NİHAİ HEDEF ERCAN’I ULUSLARARASI UÇUŞLARA AÇMAKTIR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen, Ercan Havalimanı yeni terminal binası ve pistinin açılış törenine katıldı.

Bakan Arıklı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılan yeni terminal binası ve pistinin kurdele kesme merasiminde de yer aldı.

Açılışıın ardından bir açıklama yapan Arıklı, şu ifadeleri kullandı:

“Ülke ekonomisinin kanatlanmasına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması yolunda yeni ufuklar açmasına vesile olmasını dilediğim, halkımızın yıllardır beklediği Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistini açmış bulunuyoruz. Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pisti, sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin değil, tüm adada şimdiye kadar ulaşım alanında yapılmış en büyük yatırımdır.

Kendi enerjisini üretebilen, 9 körük ve toplamda 19 uçağın aynı anda park edebileceği apron sahası, dünyanın en büyük yolcu uçağı A380’in iniş yapabileceği, son teknoloji cihazlarla donatılmış pisti ile Ercan Havalimanı KKTC’nin gururu olmuştur.

Bu yatırım gıpta ile bakılacak, kıskanılacak bir şaheser.

Bildiğiniz gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yıllardır haksız bir şekilde ve gayrı insani olarak doğrudan uçuş kısıtlaması uygulanıyor. Bu yatırım sayesinde KKTC, sivil havacılıkta kendine saygın bir yer edinmiştir. Eminim sadece vatandaşlarımız ve yurtdışından gelen turistler değil, aynı zamanda komşularımız Kıbrıslı Rumların da yeni havalimanından seyahat etmenin keyfini yaşayacaklar. Nihai hedefimiz, Kıbrıs Türkü’nün dünyaya açıldığı tek hava kapısı olan Ercan Havalimanı’nı uluslararası uçuşlara açmaktır.

Bu yatırımın yapacağı etki, ülke tanıtımına ve ekonomisine vereceği katkı bir yana, bölgesel ve uluslararası etkisi de büyük olacak. Doğrudan uçuşların başlamasına olumlu katkı yapacağını düşünüyorum. Ve o günden sonra Ercan Havalimanı, hava ulaşımında bölgesel bir merkez haline gelecek.

Bu eserin tamamlanması için bakanlığımız ve bağlı daire personeli gecesini gündüzüne katmış, diğer devlet kurumları ile birlikte canla başla çalışmıştır. Bunun yanında havalimanını açılışa hazır hale gelmesi için katkıda bulunan tüm Devlet hava Meydanları İşletmesi genel Müdürlüğü personeline, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında Türkiye Cumhuriyeti halkına şükranlarımı sunarım.

Ercan Havalimanı yeni terminal binası ve pistinin halkımıza ve devletimize hayırlı olmasını dilerim.”

Print
Yayınlanma tarihi: Tem 23, 2023,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

Web : www.havacilik.gov.ct.tr

 

Telefon : +90 392 600 51 00

Fax : +90 392 231 46 20

E-Posta : info.havacilik@gov.ct.tr