ARIKLI: YENİ HAVAYOLU ŞİRKETİ KURULDU, NİSAN’DA TARİFELİ SEFERLER BAŞLAYACAK

ARIKLI: YENİ HAVAYOLU ŞİRKETİ KURULDU, NİSAN’DA TARİFELİ SEFERLER BAŞLAYACAK

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, KKTC’de yerli bir havayolu şirketi kurulduğunu, Nisan itibari ile tarifeli uçuşlara başlayacağını, bunun yanında devletin bazı vergilere yapacağı düzenleme ve sektördeki aktörlerin artmasıyla oluşan rekabet ortamı sayesinde bilet fiyatlarının ucuzlayacağını kaydetti.

Vatandaşların bahsi geçen çalışmayla daha uygun bilet fiyatlarına erişebileceğini duyuran Arıklı, ilk etapta öğrenci ve asker aileleri için de yeni bir çalışma içinde olduklarını belirtti. Ercan Havaalanının iç hat kapsamına alınması ve bunun için Ercan çıkışlı biletlerde devletin aldığı bin 1400 TL’lik vergilerin kaldırılması veya azaltılması yönünde çalışma başlattıklarını açıklayan Arıklı, bu indirimin ülkeye gelen öğrenci ve asker ailelerine uygulanması için harekete geçtiklerini belirtti.

Arıklı, öğrenci ve asker aileleri için uygulanacak bu bilet fiyatlarına %15 ila %30 arası indirim yapılması yapılabileceğini paylaştı.Türkiye’deki yetkililerle bu doğrultuda temasların sürdüğünü kaydeden Arıklı, hem THY’nin Türkiye çalışmaları hem de KKTC bacağındaki çalışmaların devam ettiğini anlattı. Hükümetin bazı vergi dilimlerinden feragat etmesi veya en alt seviyeye çekmesi için çalışma başlattıkları belirten Arıklı, bu bağlamda Maliye Bakanı ve Başbakanlıkla istişareleri olacağını anlattı.

 

Print
Yayınlanma tarihi: Şub 20, 2023,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

Web : www.havacilik.gov.ct.tr

 

Telefon : +90 392 600 51 00

Fax : +90 392 231 46 20

E-Posta : info.havacilik@gov.ct.tr