“POHENIX S”İN GERÇEK KİMLİĞİ ARAŞTIRILIYOR

“POHENIX S”İN GERÇEK KİMLİĞİ ARAŞTIRILIYOR

Limanlar Dairesi Müdürlüğü, 23 Şubat 2020’de Gazimağusa Limanı’na demirleyen ve hakkında basında iddilar çıkan Togo bayraklı “POHENIX S” adlı gemi ile ilgili aşağıdaki husuları kamuoyunun bilgisine getirir:  

Geminin deklere ettiği Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) numarası batık olan başka gemiye ait çıkmıştır. Geminin vermiş olduğu sertifikalar sahte olup ayni sahte  Imo numarası kullanılmıştır. Beyan etmiş olduğu bayrak yetkilerinden tüm sertifikaların sahte olduğu teyit edilmiştir.

Gemi Zonguldak Limanından kalkmış olduğunu “Liman Çıkış Belgesi” ile beyan etmiştir. Yapılan araştırma sonucu geminin Zonguldak limanına gitmediği ve Liman çıkış belgesinin sahte olduğu belirlenmiştir. Zonguldak Liman Başkanlığı geminin Zonguldak Limanına giriş yapmadığını teyit etmiştir

Geminin asıl isminin LADY MARİA ve IMO no’sunun 8500070 olduğunu kontrol sırasındaki bulgular ile  Kaptan ve 2. Kaptanın itirafıyla anlaşılmıştır.

Geminin baş tarafındaki orijinal isimlerin boya ile boyanarak saklanmaya çalışılmasına rağmen, orijinal isim yarı okunur vaziyettedir.

Geminin baş tarafında bulunan geminin daha önceki kayıtlı ismi olan MİRABELLE  ismi halen kabartma yazı ile durmaktadır. Geminin Köprü üstünde yapılan kontrollerde LADY MARIA gemisine ait olan eski evraklar tespit edilmiştir.

25 Şubat 2020 tarihinde Gazimağusa Kaza Mahkemesi, söz konusu geminin 9 Mart 2020 tarihine kadar Gazimağusa Limanı’nda bağlanmasına hükmetmiştir.

Gemi şu anda Gazimağusa Limanında karşı kayalada demirletilmiş vaziyette bekletilmekte olup herhangi bir boşaltım veya yükleme olmaması için rıhtıma yaklaşmasına izin verilmemektedir.

Limanlar Dairesinin geminin gerçek kimliği ile ilgili araştırmaları devam etmektedir.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı

Limanlar dairesi Müdürlüğü

Print
Tags: