CANALTAY: İHALENİN TAMAMLANMASI İÇİN HER ŞEY HAZIR

CANALTAY: İHALENİN TAMAMLANMASI İÇİN HER ŞEY HAZIR

Güzelyurt- Lefke Çevre Yolu'nda, Doğancı- Lefke arasında kalan 7 kilometrelik bölüm üzerindeki tüm ihtilaflı konular temizlendi. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Eroğlu Canaltay, göreve başladığı andan itibaren yarım kalan projelerin tamamlanmasına yönelik ortaya koyduğu çabalar sonunda önce Lefkoşa Çevre Yolu, şimdi de Güzelyurt- Lefke Çevre Yolu'nda kangren olan sorunlar çözüldü.

Güzelyurt- Lefke Çevre Yolu'nda 2012 yılında başlayan ve önemli bir bölümü tamamlanmasına rağmen, yaşanan sorunlar nedeniyle yapımı tamamlanamayan 7 kilometrelik yol üzerinde bulunan son engel de kaldırılıyor. Önce zeytin ağaçları, ardından da mandıra engeli ortadan kalkarken, narenciye ağaçları sökülerek başka bir bölgeye taşınıyor. Son engelin de ortadan kalkması ile ihalenin tamamlanması için düğmeye basıldı.

Canaltay, kısa sürede ihalenin tamamlanarak, ülkenin çağdaş yola, sürücülerin de daha yüksek güvenlikli trafik akışına kavuşacağını vurguladı. Canaltay, ihalenin tamamlanması için her şeyin hazır olduğunu vurguladı.

ÇALIŞMALAR SON AŞAMADA

Güzelyurt-Lefke Çevre Yolu’nun Doğancı kavşağı ile Lefke arasında kalan 7 km’lik bölümünün tamamlanması için güzergâhın açılması çalışmalarının sonuna gelindi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Eroğlu Canaltay, Çevre Yolu güzergahı üzerinde bulunan mandıranın yıkımına başlandığını, mandıranın ilerisinde bulunan narenciye bahçesindeki ağaçların sökümünün ise gelecek hafta tamamlanacağını açıkladı.

Canaltay, böylece Bakanlığa bağlı Karayolları Dairesi'nin yol güzergahının temizlenmesi adına üzerine düşen görevleri büyük özveri ile çalışarak tamamlamış olacağını ifade etti.

2012 YILINDAN BERİ BEKLİYORDU

Yolun ihale edildiği 2012 yılından beri engel teşkil eden kamulaştırılmış alanlar ile ilgili sorunların halledildiğini aktaran Canaltay, bir an önce ihaleye çıkılması adına gerekli girişimleri başlattıklarını ifade etti.

Yol güzergahı üzerinde bulunan zeytin ağaçlarının budanıp başka bir alana taşınması işlemi geçtiğimiz hafta tamamlanmıştı. 

YOĞUN ÇABA ORTAYA KONDU

Bakan Canaltay, göreve gelir gelmez öncelikler listesinin üst sıralarına koyduğu Güzelyurt-Lefke Bölünmüş yolu tamamlanması için birçok kez bölgeye giderek yerel yöneticiler, sivil toplum örgütü temsilcileri, mal sahipleri ve bölge sakinleriyle görüşmeler gerçekleştirmişti. 

Bölünmüş yolun tamamlanmasının önündeki engellerin bölgedeki paydaşlar ile birlikte uzlaşı içerisinde çözüldüğünü hatırlatan Canaltay, yaşadıkları hayal kırıklığına rağmen büyük sabır gösteren bölge halkına ve çalışmalarından dolayı Karayolları Dairesi personellerine bir kez daha teşekkür etti.

Print
Posted: Eki 29, 2021,
Comments: 0,
Tags: