CANALTAY AYFODİ'DE İNCELEME YAPTI

CANALTAY AYFODİ'DE İNCELEME YAPTI

"BÖLGE ZARAR GÖRMEYECEK, İZİNLENDİRİLEN ALANIN DIŞINA ÇIKILMAYACAK"

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Eroğlu Canaltay, tartışmalara neden olan Büyükkonuk-Kilitkaya Taş Ocağında incelemelerde bulundu. Canaltay, Jeoloji ve Maden Dairesi’nin çalışma yapılacak alanı belirlediğini, bölge halkı için önemli olan Ayfodi’nin siluetinin değişmeyeceğini söyledi. Canaltay, “Bölgedeki hassasiyet benim de hassasiyetim. Ekibim taş ocağındaki çalışmaları sonuna kadar yakından takip edecek” dedi.

Canaltay, karşılıklı yanlış anlamalar olduğunu belirterek, bölgenin tarihine sahip çıkacaklarını vurguladı. Taş Yapı tarafından doğu bölgesi kırsal kesim yollarının yapımı için gereken malzemenin temin edildiği Taş Ocağı'nın kullanılması, bölge halkınım ve çevrecilerin tepkisine neden olmuştu. Bölge halkı, Büyükkonuk'un simgesi Ayfodi Dağı'nın güney yamacında, batıya doğru açılan yeni yolun, taş ocağının sınırı olacağı endişesi nedeniyle tepki göstermişti. Bakan Canaltay, taş ocağında yaptığı incelemenin ardından bölge halkından tepki gelmesine neden olan yolun Orman Dairesi'nin talebiyle, malzeme alımı yapılan noktanın hemen üzerindeki yolun zarar görmesine karşı önlem olarak açıldığını söyledi. Malzeme alımı yapılan bölgeye Jeoloji ve Maden Dairesi tarafından malzeme alınabilecek bölgeyi sınırlandırmak için şerit çekildiğini, yapımcı şirketin ÇED raporu çerçevesinde ruhsatlandırılan alanın dışarısına çıkmayacağını, bu konuda yüklenici firmadan taahhüt aldıklarını, kendisinin de bizzat konunun takipçisi olacağını ifade etti.

Bakan Canaltay'a inceleme sırasında İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, Trafik Dairesi Müdürü Ahmet Aydın, Karayolları Dairesi Müdür Vekili Arkın Şansalan, T.C. Karayolları Kıbrıs İşleri Koordinatörü Aykut Mutlu ve yerel yöneticiler eşlik etti. 

Print
Posted: Kas 13, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: