CANALTAY: YOL ALTYAPISI KONUSUNDA ÜLKENİN HER BÖLGESİNE DOKUNMAYI AMAÇLIYORUZ

CANALTAY: YOL ALTYAPISI KONUSUNDA ÜLKENİN HER BÖLGESİNE DOKUNMAYI AMAÇLIYORUZ

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Eroğlu Canaltay, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nu ziyaret ederek bölge muhtarılarının da katılımıyla bir görüşme gerçekleştirdi.

İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu da hazır bulunduğu görüşmede, bölgede tamamlanan yol projeleri edeniyle Bakan Canaltay’a teşekkür edildi.

İskele Belediyesinde gerçekleşen görüşme öncesinde konuşan Canaltay, yol altyapısı konusunda ülkenin her bölgesine dokunmayı amaçladıklarını belirtti. 

Boğziçi-Kuzucuk ve Kuzucuk-Yıldırım yollarının sıfırdan yapılması, Sınırüstü-Aygün-Kuzucuk-Ötüken hattında da iyileştirmeler yapılması için projelerin hazır olduğunu belirten Canaltay, Karpaz bölgesindeki yol yapım çalışmalarının, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile imzalanan KKTC Karayolları Master Planı 2021-2022 Uygulama Protokolü çerçevesinde devam ettiğini kaydetti.

Ziyamet-Derince-Kaleburnu-Dipkarpaz hattında yol yenileme çalışmalarının Avtepe’ye ulaştığını söyleyen Canaltay, “Dipkarpaz-Apostolos Andreas Manastırı Yolu’nun proje ihalesi, yaşanan akasaklıklar nedeniyle altı ayda tamamlanabildi. Bundan sonraki aşama, bu güzergahtaki yol çalışmalarının başlamasıdır.” dedi.      

Canaltay, Karpaz yollarının tamamlanmasının ardından bölgeye ulaşımın daha güvenli ve konforlu olacağını, ekonomik olarak da bölgeye canlılık getireceğini ifade etti.

“2022’nin Mart ayına kadar İskele bölgesindeki, yani doğu yollarının bitmesi hedefleniyor. Bu arada batı yollarına başladık. Çamlıbele, Yeşilırmağa kadar uzanacak yol çalışmalarımız var” diyen Canaltay, Vadili-İnönü hattının tamamlandığını, Ercan-Lefkoşa bağlantısının da gündemde olduğunu ifade etti. 

Canaltay, Alayköy kavşağı yakınlarında Lefkoşa-Güzelyurt Yolu’na bağlanacak olan Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu güzergahı üzerinde iki adet kamulaştırma sorunu bulunduğunu, bunların da çözülmesiyle yolun bütün olarak hizmete girmesi için çalışmaların başlatılacağını kaydetti. 

Ülkenin her bölgesindeki yollara aynı önemi veridiklerinin ve bu bilinçle çalıştıklarının altını çizen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, yeni yolların tüm ülkeye hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Kısa sürede bölgede yapılan yollar için Bayındılrık ve Ulaştırma Bakanı Canaltay’a teşekkür eden Sadıkoğlu, uzun yılların ardından ilk kez bölgeye bu denli büyük altyapı yatırımı gerçekleştirildiği ifade etti.

İskele Kaymakamı Toroslu ise yapılan altyapı çalışmalarının bölge insanı için mucize niteliği taşıdığını, altyapının gelişmesi ile birlikte bölgenin canlanacağını kaydetti.

Son olarak sırayla söz alan İskele bölgesi muhtarları, bölgedeki yol altyapısının geliştirilmesi için ortaya koyduğu çaba nedeniyle Bakan Canaltay’a teşekkürlerini sundu.

Görüşmeye Ötüken Köyü Muhtarı Turgut Özyöre, Kuzucuk Köyü Muhtarı Türkeş Öğünçer, Aygün Köyü Muhtarı Aygün Kaya, Sınırüstü Köyü Muhtarı Halil Yenigün ve Boğaziçi Köyü Muhtarı Enis Akşahin katıldı.

Print
Posted: Kas 26, 2021,
Comments: 0,
Tags: