EMF ÖLÇÜM SONUÇLARI AÇIKLANDI

EMF ÖLÇÜM SONUÇLARI AÇIKLANDI

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK), bugün gerçekleştirdiği basın toplantısıyla Temmuz-Aralık 2018 dönemi içerisinde KKTC genelinde gerçekleştirdikleri elektromanyetik alan (EMF) şiddeti ölçümleri sonuçlarını ve bununla ilgili hazırlanan web uygulamasını tanıttı.

Etkinliğin açılışında konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, BTHK’nın ülkedeki kurumların yüz akı olduğunu dile getirerek, ciddi özveri gerektiren bu çalışmayı hayata geçirdiği için kurum yetkilileri ve çalışanlarına teşekkür etti.

Gelişen teknolojiyle birlikte elektromanyetik alanlar konusunda soru işaretleri oluşmaya başladığını kaydeden Atakan, insanların elektromanyetik alanların zararları konusunda endişeleri olduğunu dile getirdi.

Bu konudaki şüphe ve endişelerin önüne geçilmesi açısından doğru bilgiye ulaşabilmenin oldukça önemli olduğunu anlatan Atakan, bu bağlamda araştırmayı gerçekleştirenlere teşekkür etti.

BTHK Başkanı Kadri Bürüncük ise, elektromanyetik alan ölçümlerini detaylı şekilde yaptıklarını, dünyada bu denli detaylı ölçüm yapan başka ülkeye rastlamadıklarını belirtti.

Önceki yıllarda yapılan ölçümlerle ilgili bilgi veren Bürüncük, 2009’da 19 bin civarı noktada yapılan ölçümlerin, 2018’de 512 bin 498 noktaya çıktığını anlattı.

Ülkede ölçüm yapılmamış sokak kalmadığını ifade eden Bürüncük, 5 ay boyunca her gün ölçüm yaptıklarını ve standartlara aykırı bir değer bulmadıklarını kaydetti.

BTHK tarafından yarım milyondan fazla noktada gerçekleştirilen EMF ölçüm sonuçlarına www.bthk.org/tr/tuketici/emf internet adresinden, oluşturulan harita üzerinden ulaşılabilir.  

 

 

 

 

Print
Posted: Oca 16, 2019,
Comments: 0,
Tags: