K.T. Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şti.Ltd.

SÖNDÜREN-10 RÖMORKÖRÜ KOCAELİ'DEN KKTC'YE UĞURLANDI

SÖNDÜREN-10 RÖMORKÖRÜ KOCAELİ'DEN KKTC'YE UĞURLANDI

Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şti. Ltd.’e ait Söndüren-10 römorkörü, Kocaeli'deki yenileme ve modernizasyon çalışmalarının ardından Kıcaeli’ndeki UZMAR Tersanesinde yapılan törenle KKTC'ye uğurlandı.

Törene mesaj gönderen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, törene gönderdiği mesajda denizlerimizin öneminin daha da arttığını belirterek “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Anavatan Türkiyemizin deniz yetki alanlarında faaliyet gösterecek Söndüren 10, bu alanda en önemli kuvvet çarpanımız olacak” dedi.

Bakan Atakan, Söndüren10’un coğrafyamızda dalgalanan Türk sancağının daha güçlenmesi ve ilelebet gönderde kalması için mücadele vereceğini kaydetti.

Atakan, “Bu süreçte yenilenme çalışmalarına katkı koyan Uzmar Tersanesine, Yönetim Kurulu Başkanı sn. Ahmet Noyan Altuğ başta olmak üzere tüm tersane uzman ve çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim.” İfaelerini kullandı.  

Mülkiyeti, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şti. Ltd.’e ait Özgür ve Söndüren-10 römorkörü, uluslararası seyir kurallarına göre bütünüyle modernize edilerek, Doğu Akdeniz'in seyir emniyeti ve deniz güvenliği için tam donanımlı göreve hazır hale getirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Kocaeli'nin Başiskele ilçesindeki Uzmar Tersanesi'nde düzenlenen Söndüren-10 römorkörünü uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, Özgür ve Söndüren-10 römorkörlerinin yenileme ve modernizasyon çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından yapılan, denizlerin zeybeği olarak nitelendirilen römorkörlerce gösteri yapıldı.Daha sonra dua edilmesinin ardından Söndüren-10 römorkörü KKTC'ye uğurlanırken, Özgür römorkörü Yalova'da düzenlenen törenin ardından KKTC'ye gönderilecek.

Print
Tags:


Web : www.ktgemikurtarma.org

Telefon : +90 392  815 57 06 / 815 57 30

Fax : +90 392 815 56 64

E-Posta : info.kiyiemniyet@gov.ct.tr