K.T. Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şti.Ltd.

ARIZALANAN LPG TANKERİ BAŞARIYLA KURTARILDI

ARIZALANAN LPG TANKERİ BAŞARIYLA KURTARILDI

Makine arızası yapan ve fırtınada Yeni Erenköy sahilinin beş mil açığına kadar sürüklenen 98 metre uzunluğundaki LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı/ liquefied petroleum gas) tankeri, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd. Şti. tarafından başarıyla sürdürülen çalışmalar sonucunda kurtarıldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı altında faaliyet gösteren Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd. Şti., 27 Ocak 2021 14:30 sularında ne gelen ihbar ile birlikte ekiplerini hemen harekete geçirerek, makine arızası yapan ve fırtınada Yeni Erenköy açıklarına kadar sürüklenen, içerisinde yedi personelin bulunduğu Kamerun bayraklı MELODİ isimli LPG tankeri için kurtarma operasyonu başlattı.

Kötü hava şartlarına rağmen ihbarın ardından seyire kalkan Söndüren-10 Römorkörü, kısa süre içerisinde sürüklenen tankere ulaştı. Yapılan ön çalışmalar ile tankeri güvenli bir şekilde çekilmeye hazır duruma getiren Söndüren-10 Römorkörü ekibi, 20 saatlik operasyon sonucunda LPG tankerini Gazimağusa Limanına kadar çekerek güvenli bir şekilde demirlemesini sağladı.

Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şti. Ltd.’e ait Söndüren-10 römorkörü, geçtiğimiz yıl Kocaeli'deki UZMAR Tersanesinde yenilenmiş ve modernize edilmiş olarak KKTC'ye teslim edilmişti. 

Print
Tags:


Web : www.ktgemikurtarma.org

Telefon : +90 392  815 57 06 / 815 57 30

Fax : +90 392 815 56 64

E-Posta : info.kiyiemniyet@gov.ct.tr