ARIKLI: YENİ ERCAN’DA TEST UÇUŞLARI EN GEÇ MART’TA BAŞLAYACAK

ARIKLI: YENİ ERCAN’DA TEST UÇUŞLARI EN GEÇ  MART’TA BAŞLAYACAK

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı 2023 Bütçesi Meclis’te onaylandı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın 1 Milyar 36 Milyon 455 Bin 200 Türk Lirası olarak öngörülen bütçesi, Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğu ile onaylandı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, bütçe görüşmesi sırasında muhalefet milletvekillerinin tavsiye nitelikli konuşmalarına teşekkür ederek başladığı konuşamsında ilk olarak Ercan Havalimanı konusuna değindi.

Açılışı ile ilgili tarihler verdiğini, çünkü Ercan Havalimanının fiziki halinin bittiğini, ancak teknik cihazların yerleştirilmesinin kaldığını belirten Arıklı, cihazların geldiğini, montajlarının başladığını ve Şubat ortası gibi test uçuşlarına başlayacaklarını, tarih vermesiyle firmayı sıkıştırdığını ve açılış süresinin gecikse de en geç Mart’a kadar test uçuşlarına başlayacağını söyledi.    

“270 MİLYON TL GELİR ELDE EDİLDİ”

Arıklı, Ercan Havalimanından 2022 yılında 270 milyon TL civarı gelir elde edildiğini, 330 milyon Euro yatırım yapıldığını ve maliyeye geride kalan yıllarda ciddi bir kaynak girdiğini ifade etti. Arıklı, gecikmeler yaşandığını ancak Ercan bitince Türkiye Cumhuriyeti’nin 4. Büyük havalimanına eşit olan ve yıllık 300 milyon TL civarında gelir getiren bir havalimanına sahip olacaklarını kaydetti.

DOĞRUDAN UÇUŞLARA RUS ENGELİ

Doğrudan uçuşlara da değinen Arıklı, bu konuda gerekli görüşmeleri yaptıklarını başvuruları aldıklarını ancak Rusya’nın baskılarına maruz kaldıkları için bu uçuşları ertelediklerini ifade ederek, bunun sadece kendilerine bağlı olmadığını dile getirdi. Bilet fiyatlarının yüksekliği ve uçak şirketinin kurulması konularına da değinen Arıklı, bu konuda yaptığı girişimleri anlattı, bilet fiyatlarının ucuzlaması için devlete görev düştüğünü, özel şirket kurulması için girişimler yaptıklarını ve yeni şirketlerin piyasaya girip biletlerin ucuzlamasını amaçladıklarını anlattı.

4.5/5G MALİYEYE CİDDİ KAYNAK SAĞLADI

4,5G/5G ihalesinin ülke için önemine işaret eden Arıklı, maliyeye ciddi bir kaynak sağladıklarını ifade etti, şirketlerin maliyeye yatırdıkları ciddi kaynağın yanı sıra 25 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi. KKTC’nin 6 ay içinde 4G’ye kavuşmuş olacağını ifade eden Arıklı, bütçenin yetersizliğine işaret etti. Limanlarda durumun kötü olduğunu, Mağusa Limanında durumun daha vahim olduğunu, çökmek üzere olduğunu, ayrıca limanlarda güvenlik konusunda sıkıntılar yaşandığını anlatan Arıklı, adım atılması gerektiğini kaydetti. Arıklı, telefon dairesinin yıllarca ihmal edildiğini, fiber projesinde pilot bölge olarak seçtikleri Gönyeli’den başlayacaklarını söyledi. Konuşmaların ardından bütçe onaylandı.

 

Print
Etiketler: